boxed images 450px typingSuitsetamisest loobumine on personaalne ja igaühel erinev. Mõnel õnnestub suitsetamine päevapealt maha jätta, teised proovivad mitu korda. Oluline on see, et sa ei loobuks suitsetamisest loobumisest. Mitmed inimesed on meile kirjutanud oma püüetest suitsetamisest loobuda. Osadel neist on suitsetamisest loobumine õnnestunud, teised ei ole veel enda jaoks sobivat võimalust leidnud. Järgnevalt toome välja mõne inimese lood, kes on kasutanud erinevaid võimalusi suitsetamisest loobumiseks.

Katrin (32)

Olen tänulik oma nõustajale, kes aitas mul lausa kahel korral suitsetamisest loobuda. Esimesel korral oli ta mulle toeks, kui olin jäänud lapseootele ja pidin päevapealt suitsetamisest loobuma. Alguses oli loobumine üsna raske, mida oli raseda naisena piinlik tunnistada. Suitsetamine oli minu jaoks aeg iseendale, paus igapäevaste toimetuste keskel, et olla rahus oma mõtetega. Õnneks oli minu nõustaja mõistev ja toetav ning soovitas erinevaid nippe, kuidas suitsunäljast üle saada. Tänu sellele ei teinud ma enam ühtegi suitsu ja mingil ajal tekitas mõte suitsetamisest lausa iiveldust. Ma ei suitsetanud umbes viis aastat, kuid siis sattusin pühapäevasuitsetaja rolli ja sealt edasi hakkasin ka õhtuti suitsetama, kui lapsed olid magama läinud. Ühel õhtul rõdul suitsetades mõtlesin, et miks ma seda küll endale teen, pean ju ometi oma lastele eeskujuks olema. Sel hetkel otsustasin, et pean suitsetamisest päriselt lahti saama.

Häbi silmis, pöördusin uuesti sama nõustaja poole, kes oli mulle juba varem toeks olnud. Mul on hea meel, et ta minuga ei pahandanud ja lohutas, et ega ma pole ainuke, kes pärast laste saamist on uuesti suitsetama hakanud. Ta ütles, et peamine on see, et ma ise tahaksin suitsetamisest loobuda. Rääkisin temaga nikotiiniplaastritest ja nikotiiniga nätsudest ning otsustasin neid proovida. Lapsed magama pandud närisin suitsetamise asemel nikotiiniga nätsu. See oli alguses harjumatu, aga kindlasti parem kui paar sigaretti suitsetada. Ükskord unustasin nikotiiniga nätse osta ja nätsutasin tavalisi nätse. Asenduseks sobisid need täitsa hästi ja mingil hetkel ma nikotiiniga nätse enam ei ostnudki. Sellise pealtnäha lihtsa nipiga saingi suitsetamisest priiks! Muidugi, kui näen kedagi suitsetamas, tekib mul tahtmine kohe nätsu närida. Igatahes olen ma väga tänulik oma nõustajale ja loodan, et ka teistel õnnestub tema nippide abil suitsetamisest loobuda.

Mihkel (27)

Suitsetamisega on mul olnud nagu Ameerika mägedega – kord pakk päevas, kord nädalas, vahele ka pause. Mitmel korral proovisin suitsetamist maha jätta ja lühikesteks perioodideks see ka õnnestus. Aga ikka ja jälle kordus sama asi, et tegin töökaaslastega koos selle „üheainsa“ suitsu ja siis läks jälle „käest ära“. Nii olen korduvalt suitsetamisega alustanud ja lõpetanud. Samamoodi on läinud ka mu parimal sõbral, oleme proovinud mahajätmiseks nikotiiniplaastreid kui ka nätse. Plaastritega õnnestus tal lausa pooleks aastaks suitsetamine maha jätta, minul vaid paariks kuuks.

Kui viimati sõbraga suitsetamine jutuks tuli, pakkus ta välja, et prooviks õige e-sigaretti. Alguses oli päris huvitav erinevaid seadmeid ja maitseid proovida, aga mingil hetkel läks vaimustus üle, kuid see nagu toimis, sest uuesti suitsetama ma ei ole hakanud. Soovi korral on mul kodus ju e-sigaret olemas. Mind on see teadmine peaaegu alati aidanud, kuigi vahel ka „libastun“ ja teen ühe suitsu. Õnneks ei ole see suitsupaki ostmiseni viinud ja tundub, et e-sigareti abil on suitsetamisest loobumine võimalik, vähemalt minu kogemus on seda näidanud, aga eks igaühele oma.

Vera (64)

Olen enamuse elust suitsetanud ja ega ilma selleta ma oma elu ette ei kujutagi. Perearst on korduvalt öelnud, et peaksin suitsetamise maha jätma, mis eriti naljaks, ka siis, kui oleme temaga koos polikliiniku taga suitsu teinud. Meie peres on kõik suitsu teinud, ainult kõige noorem tütar ei ole teinud. Teised lapsed suitsetavad ja ka kaks lapselast suitsetavad. No lapselapsed on suitsu asemel proovinud teisi asju ka, alustades plaastritest kuni igasugu tehnikavidinateni välja. Hiljaaegu kinkisid nad mulle ka ühe sellise moodsa seadme. Selle sisse käivad spetsiaalsed sigaretid, mida ei põletata vaid kuumutatakse. Naabrinaine ka imestas, et mis suits see küll on, kui suitsu ei tule. Aga nii ongi, ilma suitsuta suits, aga see-eest tuleb auru. Eestis me neid poes ei ole näinud, üks lastest toob mulle neid Lätist. Kui päris aus olla, siis ma alguses ei tahtnud selle vidinaga jändama hakata, sest seda tuleb aeg-ajalt laadida ja puhastada. Aga näed, seni olen hakkama saanud. Nüüd olem uue aja vanaema, kes tavalist suitsu enam ei tee.

Ragnar (43)

Ma ei ole küll suur suitsetaja olnud, aga 90ndatel sai ikka üsna palju sigarette ära suitsetatud. Kõige jaburam oligi selle juures, et kioskitest sai sigarette ühekaupa ostetud. Ma ei tea, kas ma poleks suitsetama hakanud, kui seda ei oleks olnud, aga selline see aeg oli. Suitsetamisega sai mul lõpparve tehtud siis, kui läksin tööle ja pidin tihti Rootsis käima. Sealsed kolleegid kasutasid rohkem snusi ja suitsetajaid oli väga vähe. Proovisin ka snusi ja üsna kiiresti hakkasingi ainult seda kasutama. Kuna Eestis snusi müügil ei olnud, siis ostsin neid tornidega kaasa ja eks sõpradel ja kolleegidel sai ka lastud neid kaasa tuua. Ma ei tea, kuivõrd snus suitsetamisest parem on, aga vähemasti ei pea enam väljas külmetama ja riiete küljes ei ole ka seda vastikut haisu. Snusi juures on nüüd lõpuks hea asi, et seda uuemat sorti snusi müüakse nüüd ka Eestis. Selles ei ole küll tubakat, aga ajab asja täitsa ära. Suitsetajad võiksid seda vähemalt proovida, võib-olla õnnestuks neil siis uue snusi abil suitsetamisest loobuda.


Aitäh Vera, Katrin, Ragnar ja Mihkel, et andsite nõusoleku oma lood avaldada. Suur tänu ka kõigile teistele, kes on meiega oma kogemusi jaganud!

Oma kogemusi on võimalik jagada ja teiste kogemustega tutvuda Stopptoobri Facebooki grupis.